Եթե տարբերությանը գումարենք հանելին, կստանանք նվազելին:
Օրինակ՝
4251-251=4000
Ստուգում՝ 4000+251=4251
1.Առաջադրանքներ դասագրքից, համար՝ 241, 242:
241
ա)785-385=400 400+385=785
45844-8158=37686 37686+8158=45844
բ)672-672=0 0+672=672
90126-9008=81118 81118+9008=90126
242
ա)5555-99=5456 5456+99=5555
25252-7897=17355 17355+7897=25252
բ)90000-7777=82223 82223+7777=90000
71587-42786=28801 28801+42786=71587
2.Նշիր ամենափոքր քառանիշ թիվը+, որի գրության մեջ կրկնվող թվանշաններ չկան
1023
3. 2տ 4ց 50 կգ-ը արտահայտիր կիլոգրամով:
2000+400+50=2450կգ
4.Ուղղանկյան կողմերից մեկը 23 սմ է, մյուսը՝ 17 սմ: Գտիր այդ ուղղանկյան պարագիծը:
2×23=46
17×2=34
46+34=80սմ
5. Դասը սկսվեց 10:40 և տևեց 45 րոպե: Ե՞րբ ավարտվեց դասը:
11:25